Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oceněný Jiří Kylián

VLOŽENO 4.6.2018

Absolvent Pražské konzervatoře a Královské baletní školy v Londýně, dlouholetý umělecký šéf Nizozemského tanečního divadla v Haagu, autor mnoha desítek skvělých choreografií, nositel řady významných ocenění, včetně Medaile Za zásluhy od prezidenta Václava Havla, a nový člen francouzské Académie des Beaux-Arts Jiří Kylián převzal na Staroměstské radnici Cenu Prahy 1.

jiri-kylian--oldrich-lomecky-starosta-prahy-1-michal-krcmar.jpg

 „Pan Jiří Kylián proslavil nejen český tanec, ale také českou kulturu jako celek, a jeho práci zaslouženě obdivuje celý umělecký svět,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který ocenění Jiřímu Kyliánovi předal v obřadní síni radnice na Staroměstském náměstí.

„Bude mejdan!“ zareagoval spontánně Jiří Kylián. „Bohužel tady není naše maminka, která by určitě, jak bývalo jejím zvykem, mile vyrušovala,“ připomněl s úsměvem svého času nejstarší občanku Prahy 1, jež mezi válkami vystupovala pod uměleckým jménem Rita Rita a jíž na Nové scéně Národního divadla před lety se svým bratrem uspořádal velkou oslavu stých narozenin.

 

jiri-kylian-awarded--michal-krcmar-cz.jpg

 

jiri-kylian-ocenen-cena-prahy-1-michal-krcmar.jpg

Jiří Kylián odešel po okupaci Československa v roce 1968 do Německa, kde získal angažmá ve Stuttgartském baletu. Od roku 1973 zároveň pracoval v Nizozemském tanečním divadle v Haagu, kde pak od roku 1975 působil jako umělecký ředitel, a to až do roku 1999. Vytvořil zde řadu desítek slavných choreografií, které mu po právu přinesly mezinárodní věhlas a respekt. Z celé řady jmenujme Sinfoniettu vytvořenou na hudbu Leoše Janáčka, Žalmovou symfonii, Zapomenutou zemi či Dítě a kouzla.

„Během své dlouhé a skvělé kariéry si získal výsostné umělecké postavení a obdiv po celém světě, nikdy ale nezapomněl na své kořeny, na svoji rodinu a na naše město,“ ocenil Oldřich Lomecký. Praha je podle Jiřího Kyliána krásná, inspirativní i malicherná a posetá řadou historických jizev. „Má krev je s ní spojená,“ zdůraznil světoznámý choreograf, kterému přišli pogratulovat bratr, členové rodiny i řada přátel.

 

jiri-kylian--renata-sabongui-a-michal-krcmar.jpg

 

jiri-kylian--michal-krcmar-photo-martin-divisek.jpg

 

vaclav-kunes--jiri-kylian--michal-krcmar-photo-martin-divisek.jpg

Zdroj https://www.praha1.cz/svetoznamy-choreograf-jiri-kylian-obdrzel-cenu-prahy-1/

BLAHOPŘEJEME!!! MAESTRO...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář